To nowa, ciągle rozwijająca się dziedzina nauki. Połączono w niej aspekty medycyny estetycznej, kosmetologii i dermatologii. Głównym założeniem jest pomaganie w problemach wypadania włosów, łysienia oraz chorób skóry głowy.
W trychologii w pierwszej kolejności badanie ukierunkowane jest na znalezieniu przyczyny i źródła wypadania włosów czy też chorób skóry.
Nasze zabiegi trychologiczne pomagają zapobiegać i skutecznie przeciwdziałać:
Zabiegi wykonywane są na podstawie:
Zabieg, który zalecany jest przynajmniej raz w miesiącu na
zdrowej skórze głowy a przy keratoza co kilka dni. Takie
oczyszczenie pozwala rozpuścić nadmiar keratyny i łoju,
oczyści ujścia porów skórnych, przywrócić prawidłową pracę
gruczołów łojowych, pobudza mikro-krążenie i w efekcie lepsze
dotlenienie naczyń krwionośnych. Regularne enzymatyczne
oczyszczanie skóry głowy poprawia jej kondycję i lepsze
funkcjonowanie cebulek włosowych.
Praktyka – nakładamy dedykowany preparat na skórę głowy,
pozostawiamy na około 20 minut, najlepiej z użyciem sauny z
ozonem lub czepek foliowy. Zalecane enzymy roślinne
połączone z węglem aktywnym w wystarczający sposób
oczyszczą naszą skórę i pozwala jej swobodnie oddychać. Nie zalecamy peelingów mechanicznych, gdyż można uszkodzić
mieszki włosowe i doprowadzić do stanów zapalnych około
mieszkowych.
Jeżeli pojemnik z preparatem ma odpowiedni aplikator, to
nakrapiamy skórę głowy i rozsmarowujemy delikatnie.
Preparatów tych nie spłukujemy, bo potrzebują one kilku
godzin, by ich działanie przyniosło określony efekt.
Stosuję naturalne kosmetyki, sprawdzam wszystkie ich składy, często nakładam maskę i trzymam nawet godzinę na włosach, nie używam suszarki. Staram się, nie czesać włosów zbyt często, aby ich nie szarpać. Dodatkowo raz w tygodniu wykonuję olejowanie włosów. Nic nie pomaga, nie wiem, co mam robić, włosy się kruszą, wypadają…
itd.
Tak rozpoczynają swoją opowieść o włosach klientki, które trafiają na fotel trychofryzjera. Lista nieszczęść, które je spotyka w odniesieniu do włosów nie ma końca.
Do tej listy trzeba dodać niezliczoną liczbę kosmetyków zalegających na półkach domowych, które trafiły tam, bo?
Dostęp do tzw. kosmetyków bio, eko, czy organic w sklepach stacjonarnych i internetowych zdecydowanie ułatwia ich nabywanie, ale gorzej jest z ich odpowiednim doborem. Dodatkowo na kanałach internetowych influencerki namawiają na zakup poszczególnych marek. Osoby te, niekoniecznie posiadają wiedzę fryzjerską czy kosmetyczną, więc zakupy za ich namową nie zawsze są trafione.
Informacje przekazywane w ten sposób, mają swoje przełożenie na właścicieli włosów i ich półki, chcą oni w prosty i w miarę szybki sposób o nie zadbać, zregenerować czy odpowiednio wystylizować. Trzeba tu nadmienić, że istotna jest też cena i wydajność.
Nie da się zaprzeczyć, że nikt tak dobrze jak fryzjer, nie potrafi zaopiekować się włosami, to jego wiedza, praktyka, doświadczenie i odpowiednio dobrane kosmetyki sprawiają, że włosy są zadbane i cieszą ego właściciela.
Idąc z duchem czasu, usługi fryzjerskie uzupełniane są o usługi trychologiczne, co pozwala łatwiej poradzić sobie z wcześniej opisanymi problemami włosowymi.
Po zapoznaniu się z problemami i oczekiwaniami klienta, trzeba racjonalnie i rzeczowo ocenić stan włosów i skóry głowy.
Naturalne kosmetyki, które w składzie mają organiczne komponenty przeznaczone są do włosów naturalnych, natomiast pielęgnowanie nimi włosów o zmienionej strukturze po zabiegach chemicznych ( koloryzacja, rozjaśnianie, trwała, keratynowe prostowanie) nie będzie dawało zadowalających efektów.
Trzeba pamiętać, że firmy produkujące preparaty do zabiegów chemicznych na włosach, produkują też kosmetyki dedykowane do ich pielęgnacji.
Używając mikroskopu elektronicznego ( mikro kamery) możemy precyzyjnie określić stan łodygi włosa i zaproponować odpowiednią pielęgnację. Istotne jest, aby poinformować, że stan skóry głowy ma duży wpływ na stan naszych włosów.
Tak jak na twarzy mamy różny rodzaj skóry uzależniony od jej zasadowości, tak samo jest ze skóra głowy. W okolicy karku i potylicy mamy niskie ph, co skutkuje mocniejszym zakwaszeniem skóry, mówimy wtedy o skłonności do przetłuszczania się.
Skóra na szczycie w kierunku czoła, ma ph o kilka punktów wyższe i daje skórę bardziej zasadową, czyli efekt przesuszania. Należy pamiętać jednak, że przetłuszczanie czy przesuszanie skóry głowy w głównej mierze uwarunkowane jest stanem naszego organizmu. Dlatego bardzo istotne jest, aby regenerację włosów połączyć z kuracją skóry głowy.
Kiedy wiemy już z jakimi włosami i na jakiej skórze będziemy pracować, warto zaproponować naszemu klientowi relaks, który podkreśli wyjątkowość naszych usług.
W zestawie kosmetyków OE, które rekomendujemy, znajduje się znakomity lotion enzymatyczny ( detox), zastosowany na skórę głowy przed myciem właściwym, połączony z masażem, delikatnie, ale bardzo skutecznie oczyści złogi keratynowe i łojotokowe na skórze głowy. Udrażnia ujścia mieszków włosowych, pobudza mikrokrążenie, dotlenia skórę. Zabieg poprzez intensywne olejki eteryczne działa kojąco i rozluźnia napiętą skórę głowy. Intensywna i wyjątkowa eteryczność preparatu wypełni cały salon, działa uspokajająco i daje odprężenie.
Teraz można przejść do mycia właściwego, czyli na wcześniej nałożony lotion, nakładamy szampon dedykowany do rodzaju skóry. Szampony z serii OE, w swoim składzie zawierają komponent olejków eterycznych, który wspomaga cały układ cyrkulacyjny do
intensyfikacji systemu obronnego warstwy rogowej.
Szampony te oczyszczają włosy i wzmacniają powłokę lipidową skóry. Każda linia ma ukierunkowane działanie np. przeciwłupieżowe, przeciwłojotokowe, kojące, przeciw wypadaniu włosów, nawilżające i łagodzące podrażnienia.
Pamiętamy też o łodydze włosa i tutaj stosujemy maskę z serii (detox) która wyrównuje PH i znakomicie nawilża nawet najbardziej przesuszone włosy.
Teraz kiedy właściciel włosów jest odprężony, możemy przystąpić do strzyżenia. Po wykonanej usłudze strzyżenia, trzeba wysuszyć i wystylizować włosy.
Suszenie rozpoczynamy od zimnego nawiewu, kierowanego na skórę głowy, aby chłodnym powietrzem obkurczyć naczynia krwionośne i zatrzymać substancje wspomagające system lipidowy skóry.
Wysoka temperatura niszczy witaminy, które są w preparatach odżywczych, więc to też jest dodatkowy czynnik wskazujący na takie rozpoczęcie procesu suszenia.
Preparaty regenerujące i nawilżające nałożone na włosy, pod wpływem chłodnego powietrza szybciej tężeją w ich strukturach, pozwala to zatrzymać wilgoć, a szybciej obkurczone łuski włosa zatrzymują ich regenerującą zawartość.
Rozgrzewanie tych substancji, powoduje że struktura cząsteczkowa jest mało stabilna, płynna, nie trzyma się włosa i w trakcie stylizacji np. szczotką jest przenoszona na jej powierzchnię.
Po ostudzeniu powierzchni głowy i włosów, suszymy lekko ciepłym powietrzem, tak, aby zostało około 30% wilgotności. Teraz można przystąpić do pełnego suszenia i stylizacji włosów.
Mając na uwadze wcześniejszą diagnozę stanu włosów i potrzeb klienta, oraz wykonanej pielęgnacji, należy zaproponować kosmetyki do użytku domowego. Zestaw powinien zawierać preparaty dedykowane do rodzaju włosów i skóry głowy. Dobrze jest, jeżeli omawiamy dokładnie z klientem sposób i częstotliwość ich używania, to bardzo istotne w odniesieniu do skuteczności.
Koloryzacja to chyba najczęściej wykonywana usługa fryzjerska, to też najbardziej inwazyjny zabieg fryzjerski dla ludzkiej skóry głowy. Praktycznie, każdy w mniejszym lub większym stopniu uszkadza powłokę rogową naskórka.
Działanie takie w efekcie wywołuje ostre stany zapalne, nadmierne łuszczenie, swędzenie, a nawet poważne uszkodzenie mieszków włosowych, prowadzi to do utraty włosów.
W salonie trycho fryzjerskim minimalizujemy te szkodliwe dla zdrowia skutki. Linia OE zawiera znakomity lotion LENIDAY, który nakładamy bezpośrednio na skórę głowy, tuż przed nałożeniem mieszanki koloryzującej, lub dodajemy go do niej.
To jaką opcję należy wybrać, jest uwarunkowane rodzajem wykonywanej koloryzacji. Dokładne informacje doboru, można uzyskać na szkoleniach w akademii Gabriel.
Zabezpieczenie skóry, znakomicie przeciwdziała niepożądanym skutkom, a odpowiednie zakończenie koloryzacji liotonem oczyszczającym połączonym z maską o normalizującą PH, przywracają równowagę na skórze.
Omawiając koloryzację, głównie skupiamy się na łodydze włosa, która w trakcie koloryzacji poddawana jest inwazyjnym zabiegom chemicznym. Tak jak przy skórze głowy tak i tutaj, stosujemy maskę OE zakwaszającą, która stabilizuje ceramidy protein i wiązania siarczkowe.
Silnie skumulowane kwaśne ph, wyrównuje napięcie międzykomórkowe, dzięki czemu włókna i łuski włosa nabierają sprężystości i powracają do właściwego kształtu.
Trzeci etap, finalizujący zabieg koloryzacji, to linia PNH, dzięki której utrwalamy nowo powstałe jądra pigmentowe i uzupełniamy struktury proteinowe. W tej linii, znajdziemy też zestawy do pielęgnacji włosów w domu, daje to oczywiście wymierny efekt utrwalający, znakomita jakość włosów.
Praca z włosami po koloryzacji, czyli suszenie i stylizacja jest zawsze taka sama, jak opisałem na początku.
Warto podkreślić, że poddawanie włosów stylizacji urządzeniami termicznymi ( lokówka, prostownica) zaraz po koloryzacji, uszkadza wiązania siarczkowe i struktury proteinowe, które stabilizują się nawet ponad 48 godzin. Skutki takiego postępowania są nieodwracalne. Sztuczne pigmenty wprowadzone do włosa, także potrzebują kilkudziesięciu godzin, aby się ustabilizować, poddawane działaniu wysokiej temperatury zmieniają swoja objętość i kolor. Efekt także jest nieodwracalny.
Wszystkie zabiegi fryzjerskie, połączone odpowiednio z zabiegami trychologicznymi, zmieniają diametralnie jakośc usług. Innowacyjna dbałość o komfort i zdrowie klienta, wprowadzają nową niepowtarzalną jakość. Trychologia we fryzjerstwie to przyszłość
która właśnie nadeszła.